Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, jest lubianym pupilem. Przez swoje małe rozmiary jest świetną alternatywą dla tych z nas, dla których niemożliwe jest posiadanie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o pokarmu – jest zwierzakiem roślinożernym, głównie sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się uzupełniać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew ilub mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować zwierzątku ciągły dostęp do wody, a także klatkę dla świnki morskiej z podłożem i potrzebnymi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić standardową klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy z pewnością w większości sklepów zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, poleca się wybrać objętość większą, szczególnie jeśli zamierzamy hodować tam kilka zwierząt.Istotnym jest, żeby pręty w klatce nie były rozstawione w dużych odległościach, ponieważ grozi to zaklinowaniem się świnki pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej powinno się pokryć ściółką ioraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Podłoże w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i świetnie sprawdzają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest pylenie i wypadają poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, jednak bywa znacznie twardszy w stosunku do trocin. Oprócz tego są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno dbać o porządek w klatce, natomiast ich minusem jest niemożność kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpieczna, gdyż będzie mieć prywatną przestrzeń, do której będzie mogła schować się na odpoczynek albo odstresować się, gdy na początku przyniesiemy ją do domu.

karma dla kotów https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html